Skip to main content
21.05.2025.

Neuzmanības cena: 500 000 eiro par nopludinātiem kaimiņiem un ar bumbu izsistu stikliem

Pagājušajā gadā apdrošināšanas sabiedrība BALTA (PZU grupa) par privātpersonu nodarītajiem zaudējumiem izmaksājusi atlīdzības 519 893 eiro apmērā, taču ievērojami audzis lielo atlīdzību īpatsvars, kurās zaudējumi pārsniedz 3000 eiro. Proti, ja pirms pieciem gadiem, 2020. gadā, lielās atlīdzības bija tikai 1.5% gadījumu, tad pagājušajā to īpatsvars pieaudzis septiņas reizes – līdz 11.4%.

Appludināšana un ugunsgrēki – biežākie un smagākie gadījumi
Biežākās un finansiāli smagākās situācijas ir saistītas ar negadījumiem kaimiņos, proti, ūdens noplūdēm un ugunsgrēkiem. Salīdzinot pēdējo piecu gadu datus, redzams, ka šajā atlīdzību segmentā īpaši pieaudzis lielo atlīdzību skaits nopludināšanā. Proti, ugunsgrēks kaimiņos ar liesmām vai sadūmojumu zaudējumus virs 3000 eiro radījis par 40% biežāk, savukārt ūdens noplūde pērn lielus zaudējumus radījusi teju piecas reizes biežāk nekā 2020. gadā. “Lielo atlīdzību īpatsvara pieaugums galvenokārt skaidrojams ar inflāciju būvniecības nozarē, tādēļ diemžēl arvien biežāk rodas situācijas, kurās ar klientu izvēlētajiem atlīdzību limitiem nepietiek, lai pilnībā segtu radītos zaudējumus,” skaidro BALTA Privātā īpašuma un speciālo produktu vadības pārvaldes vadītājs Armands Lagons.

Tā, piemēram, pērn viens no lielākajiem civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas gadījumiem bija, kad kāds klients appludināja ne vien savu, bet arī divus citus dzīvokļus, un kopējais zaudējumu apmērs pārsniedza 13 tūkstošus eiro, no tiem lauvas tiesa 9934 eiro bija par kaimiņiem nodarīto kaitējumu. Savukārt citādā gadījumā zaudējumi neaprobežojās ar bojātu telpu apdari, bet arī ar negūto peļņu – izrādījās, ka appludinātā kaimiņa dzīvoklis tiek izmantots īstermiņa īrei, un cietušajam kaimiņam uz remonta laiku nācās atcelt 12 rezervācijas, kas bija mērāmas 1899 eiro negūtajā peļņā. “Lai gan parasti par ugunsgrēkiem un ūdens noplūdēs kaimiņos domā tikai dzīvokļu īpašnieki, jāatceras, ka lielas nelaimes gadījumā var ciest arī blakus ēku īpašnieki. Pērn janvārī ugunsgrēkā Jūrmalas privātmājā liesmas pārcēlās uz blakus ēku, kaimiņam radot 21 000 eiro lielus zaudējumus,” stāstot par lielākajiem pagājušā gada atlīdzību gadījumiem, norāda A. Lagons.

Skolā gūta mācība 5140 eiro vērtībā
Negaidīta ķibele var piemeklēt ikvienu – pat tad, ja mājoklī esi parūpējies par jaunākajām un efektīvākajām ugunsdrošības sistēmām, nomainījis visu elektroinstalāciju un parūpējies, lai nevienā caurulē ne pie kādiem apstākļiem nebūtu iespējamas ūdens noplūdes, nejauši nelaimes gadījumi joprojām var atgadīties. Tā, piemēram pērn Ventspilī kāds velosipēdists pēc sadursmes ar gājēju radītāja kaitējumu 3340 eiro apmērā. Citiem nodarītas traumas ar velosipēdiem vai citiem pārvietošanās rīkiem tāpat kā no pagalma izbēgušu suņu nedarbi ir samērā biežs pieteikumu veids, ko BALTA saņem. Taču netrūkst arī tādu pieteikumu, kuros bojāta manta – lielākās atlīdzības ir par bojātām automašīnām, dārgām elektrotehniskas ierīcēm un izsistiem logiem.

Piemēram, pērn vecgada vakarā Daugavpilī kāda klienta bērni ar akmeni sabojāja stāvošas automašīnas priekšējo vējstiklu, radot 869 eiro lielus zaudējumus, taču ne vienmēr šādos gadījumos vainojami bērni, jo šogad martā kāds Olaines iedzīvotājs, spēlējot bumbu, netīšām trāpīja pa kaimiņa auto, radot 214 eiro zaudējumus. Taču pagājušā gada rudenī kāda raizes sagādāja lidojošs batuts, kas vējainā dienā tika aizpūsts un piezemējas uz automašīnas, radot 540 eiro zaudējumus. “Pēdējos gados viens no finansiāli smagākajiem sadzīves negadījumiem gadījās kādā Rīgas skolā, kur audzēknis netīšām sabojāja interaktīvo tāfeli. Šajā gadījumā klients bija palielinājis atbildības limitu no tūkstoša uz 6 tūkstošiem eiro, tas viņu paglāba no lieliem izdevumiem, jo bojātais interaktīvās tāfeles ekrāns citādi būtu izmaksājis 5140 eiro,” atceras Armands Lagons.

Ieteikumi risku mazināšanai

  • Regulāri pārliecinies par ugunsdrošību savā mājoklī – pārbaudi dūmu detektorus, ugunsdzēšamos aparātus un elektroinstalāciju;
  • Ja pamani kaut nelielu ūdens noplūdi mājoklī, nekavējoties noskaidro tās cēloni un novērs to, lai izvairītos no plašākiem bojājumiem;
  • Atceries, ka esi atbildīgs par savām atvasēm un mājdzīvniekiem – neatstāj tos bez uzraudzības sabiedriskās vietās vai svešās telpās;
  • Pastāvīgi atgādini saviem bērniem par Ceļu satiksmes noteikumiem un atbildīgu uzvedību publiskās vietās;
  •  Neatstāj bērnus spēlējamies pie automašīnām, logiem vai citu cilvēku īpašuma bez pieaugušo klātbūtnes;
  • Nostiprini viegli pārvietojamus priekšmetus (piemēram, batutus, dārza mēbeles) īpaši pirms vējainām dienām;
  • Iegādājies civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polisi, izvērtējot atbildības limitu piemērotību iespējamiem riskiem.

Par apdrošināšanas sabiedrību BALTA
Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz Latvijas Bankas datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā. 2024. gadā uzņēmuma parakstīto prēmiju apjoms bija 184 miljoni eiro. Latvijas iedzīvotāji 20 gadus novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja. BALTA ietilpst PZU grupā, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. Plašāka informācija internetā: www.balta.lv un www.pzu.pl/relacje-inwestorskie.

 

Papildu informācija:
Toms Sadovskis
AAS BALTA
komunikācijas vadītājs
Tel. +371 26 11 47 85
E-pasts: [email protected]