BALTA: Lielākais “robs” zināšanās par drošību gan vecākiem, gan bērniem ir ceļu satiksmes drošība

02.06.2020

Tikai 58% bērnu vecāku zina, kā pareizi šķērsot brauktuvi ar skrituļslidām, skrituļdēli vai skrejriteni, un tikai 23% pareizi atbildējuši uz jautājumu, pa kuru ceļa pusi jāpārvietojas personai, kas stumj velosipēdu vai mopēdu pa ceļa malu vai nomali. Ceļu satiksmes drošība ir vājais punkts vecāku un bērnu zināšanās par drošības jautājumiem, liecina apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) apkopotās atbildes uz izglītojoša testa jautājumiem, ko izpildījuši vairāk nekā 12 000 vecāku kopā ar bērniem.

Drošības tests, kurā iekļauti 15 āķīgi un izglītojoši jautājumi, tapis sadarbībā ar Valsts policiju, Ceļu satiksmes drošības direkciju (CSDD) un “Centrs Dardedze”. Kā stāsta BALTA Personu apdrošināšanas produktu vadītāja un risku parakstītāja Ludmila Ščegoļeva, gandarījums par lielo atsaucību, ko izrāda skolotāji un vecāki, kopā ar bērniem piedaloties testā, ir liels. “Tas ir aizraujošs un izglītojošs veids, kā pārliecināties, cik gatavi esam vasaras mēnešiem, kad daudzi bērni dosies brīvsolī kopā ar draugiem un nodosies dažādām vasaras aktivitātēm. Testa rezultāti gan vērš uzmanību uz vecāku un bērnu nepietiekamām zināšanām par drošību, piedaloties ceļu satiksmē, tāpēc īpaši aicinām tos atkārtot pirms brīvlaika sākuma,” aicina L. Ščegoļeva.

Jūnijs sākas ar Starptautisko bērnu aizsardzības dienu, tāpēc BALTA aicina pievērst īpašu uzmanību bērnu drošībai, sevišķi ceļu satiksmē. Saskaņā ar CSDD datiem ceļu satiksmes negadījumos ievainoto bērnu skaits vasarā pieaug: no 2019. gadā ceļu satiksmes negadījumos traumas guvušajiem 452 bērniem gandrīz trešā daļa cietuši laikā no jūnija līdz septembrim. Līdz 12 gadu vecumam bērni lielākoties cieš kā pasažieri, bet 12–14 gadu vecumā negadījumi visbiežāk saistīti ar velosipēda vadīšanu. Pērn šajā vecuma grupā CSDD reģistrēti 53 šādi negadījumi. BALTA saņēmusi vairāk – pat 64 pieteikumus – par negadījumiem, kas saistīti ar velosipēda vadīšanu.

Ceļu satiksmes drošība izrādījusies grūtākā tēma arī testā: piemēram, tikai 23% vecāku zina, ka stumt velosipēdu vai mopēdu ir atļauts pa abām ceļa pusēm ar noteikumu, ka cilvēks neatrodas uz brauktuves un netraucē satiksmei. Un tikai nepilnas divas trešdaļas prastu saviem bērniem izskaidrot, kā pareizi jāšķērso brauktuve ar skrituļslidām vai velosipēdu – tam paredzētajā vietā ar tādu ātrumu, kādā iet gājēji, netraucoties vēja spārniem.

“Ceļu satiksmes noteikumus bērns apgūst, kad gatavojas velo vai moto eksāmeniem. Tad mācībām un zināšanu pārbaudei lieti noder mājaslapa www.berniem.csdd.lv, kur pieejami arī satiksmes noteikumu testi. Bet kārtot eksāmenu pēc iepriekšēja pieraksta var visās CSDD nodaļās. Taču, lai piedalītos ceļu satiksmē ar citiem šobrīd populāriem pārvietošanās līdzekļiem – skrejriteņiem, skrituļdēļiem,  skrituļslidām, velosipēdiem, elektriskajiem skrejriteņus u.c. transportlīdzekļiem, ielūkojies mājaslapas sadaļā Satiksmes drošība un seko līdzi jaunumiem. Izglītots braucējs ir drošs braucējs. Zināšanas jūs sargās, lai varat droši atpūsties, sportot un piedaloties satiksmē,” skaidro CSDD komunikācijas departamenta pārstāve Valda Kjaspere.

Testā iekļauti jautājumi arī par citiem bērnu drošības aspektiem, piemēram, privātas informācijas izpaušanu vai saskarsmi ar svešiniekiem. Kamēr vairums aptaujāto zina, kā izveidot drošu datora paroli, kā neradīt sev apdraudējumu, lietojot internetu, un ko darīt bērnam, ja svešinieks aicina viņu sev līdzi, zināmu apmulsumu izraisījis jautājums, ko darīt, ja līdzi aicina kāds pazīstams cilvēks. 25% vecāku un bērnu nav varējuši atbildēt, ka, pirms doties kaut kur kopā ar paziņām, bērnam noteikti jāprasa atļauja vecākiem.

“Lai bērns neciestu attiecībās ar citiem cilvēkiem, svarīgākais faktors ir tuvas un atbalstošas attiecības ģimenē. Ja bērns piedzīvo cieņpilnu attieksmi un vecāki ņem vērā bērna domas, jūtas un ķermeņa robežas, ir daudz lielāka iespēja, ka viņš nekļūs par upuri vai pāridarītāju arī attiecībās ar citiem vienaudžiem vai pieaugušajiem. Bērnam jāzina, ka viņš drīkst citiem teikt nē, ja nejūtas droši, un var bez bailēm nākt pie vecākiem ar jebkuru jautājumu vai pārdzīvojumu,” uzsver “Centrs Dardedze” prevences programmu vadītāja Agnese Sladzevska.

Lai brīvlaiks būtu prieka pilns un sagādātu daudz saulainu atmiņu visai ziemai, arī Valsts policija aicina pievērst īpašu uzmanību bērnu drošībai, atgādinot, ka daudzas nelaimes var novērst, ja ar bērnu savlaicīgi ir pārrunāti iespējamie riski.

“Ņemot vērā, ka ir sācies skolēnu brīvlaiks un bērni vairāk laika pavadīs ārpus mājām, aicinām vecākus vēlreiz atgādināt saviem bērniem par drošības jautājumiem, īpašu uzmanību pievēršot ceļu satiksmes tēmai un noteikumu ievērošanai. Svarīgi izrunāt jautājumus par pareizu ielu šķērsošanu gan pie regulējamas, gan neregulējamas gājēju pārejas, drošību un piesardzību, pārvietojoties ar velosipēdu, skrituļdēli, skrituļslidām vai skrejriteni. Tāpat atgādinām, ka bērnus līdz septiņu gadu vecumam nedrīkst atstāt bez pieaugušo uzraudzības ne mājās, ne ārpus tās, kā arī vēršam uzmanību, ka bērni no 7 līdz 16 gadu vecumam bez vecāku vai citu pilngadīgu personu klātbūtnes var uzturēties publiskās vietās no plkst. 6.00 līdz 22.00,” uzsver Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas vecākā inspektore Olga Podžuna.

BALTA sadarbībā ar CSDD, Valsts policiju un “Centrs Dardedze” sagatavoto testu aizpildīt un savas un bērna zināšanas par drošību pārbaudīt iespējams, apmeklējot interneta vietni https://www.balta.lv/lv/drosavasara.

Par apdrošināšanas sabiedrību BALTA

Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz FKTK datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā. 2019. gadā uzņēmuma parakstīto prēmiju apjoms bija 114,3 miljoni eiro. Latvijas iedzīvotāji 16 gadus novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja. BALTA ietilpst PZU grupā, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. PZU ir uzņēmums ar 200 gadus ilgu pieredzi apdrošināšanā un lepojas ar vairāk nekā 22 miljonu klientu uzticību Polijā. 2018. gadā PZU grupas parakstīto prēmiju apjoms sasniedza 5,5 miljardus eiro. Plašāka informācija internetā http://www.pzu.pl/relacje-inwestorskie.

Papildu informācija:

Līna Lisnere
AAS BALTA
komunikācijas vadītāja
Tel.: +371 26 40 10 41
E-pasts: lina.lisnere@balta.lv

Nadīna Erdmane
Deep White
projektu vadītāja
Tel.: +371 26 20 16 66
E-pasts: nadina@deepwhite.lv

Atpakaļ

Sazinies ar mums

Klientu apkalpošanas vietas un sadarbības autoservisi

Nepieciešama palīdzība vai atbilde uz jautājumu?
Mūsu speciālisti palīdzēs un sniegs atbildi pēc iespējas ātrāk - ne vēlāk kā 2 darba dienu laikā. 

Informācija par citiem saziņas veidiem un atsauksmju apstrādi atrodama šeit.

Datnes izmērs nedrīkst pārsniegt 10 MB.
Atļautie datņu veidi: gif jpg jpeg png txt rtf html pdf doc docx odt xls xlsx ods zip csv htm edoc.

Nepieciešama palīdzība vai atbilde uz jautājumu?
Mūsu speciālisti palīdzēs un sniegs atbildi pēc iespējas ātrāk - ne vēlāk kā 2 darba dienu laikā. 

Informācija par citiem saziņas veidiem un atsauksmju apstrādi atrodama šeit.

 • Karte Saraksts

  Sazinies ar mums izmantojot WhatsApp, darba dienās no 8:00 – 18:00.

  Spied šeit vai pievieno tālruņa numuru +371 275 222 75 saviem kontaktiem.

  Plašsaziņas līdzekļu pārstāvjus aicinām sazināties ar BALTA komunikācijas vadītāju:

  Līna Lisnere
  E-pasts: lina.lisnere@balta.lv