15 minūtes var būt pietiekami, lai apdegtu: ekspertu padomi karstajām vasaras dienām
Karstums beidzot ir klāt, un ar to – vēlme uzturēties ārā, sauļojoties vai baudot limonādes uz pilsētas terasēm. Taču sauļošanās, sportošana un vienkārša uzturēšanās saulē var kļūt bīstama, ja netiek ievēroti daži būtiski drošības ieteikumi. Apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) uzrunātie eksperti atgādina - kā pasargāt ādu un veselību laikā, kad UV starojums sasniedz gada augstāko punktu.
Mīts par "nekaitīgo Latvijas sauli" var maksāt dārgi
“Viens no izplatītākajiem mītiem ir, ka Latvijā saule neesot tik stipra kā dienvidos,” stāsta Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra eksperte sinoptiķe Sintija Didrihsone. “Tomēr vasarā pie mums UV indekss regulāri sasniedz līmeni, kas ir tikpat bīstams kā Vidusjūras valstīs.” Šī maldīgā pārliecība bieži ir iemesls, kāpēc cilvēki Latvijā uzskata, ka aizsargkrēmi, galvassegas vai uzturēšanās ēnā nav obligāti. Tā ir kļūda, kuras sekas uz ādas kļūst redzamas jau vakarā — apsārtums, karstums, nieze.
Dermatoloģe Jūlija Deksne, “Veselības centrs 4” Dermatoloģijas klīnikas metodiskā vadītāja, piekrīt, ka cilvēki Latvijā saules bīstamību nereti novērtē par zemu: “Vēsa gaisa temperatūra rada maldīgu drošības sajūtu. Cilvēki nejūt karstumu, bet UV starojums tik un tā darbojas uz ādu, un pēc dažām stundām parādās apsārtums vai apdegums.”
SPF 50 nav bruņu veste, bet daudzi tā domā
Runājot par aizsargkrēmiem, Deksne skaidro: “SPF 30 nozīmē, ka saulē teorētiski var uzturēties 300 minūtes, SPF 50 — 500. Taču tas ir tikai teorētiski. Reālajā dzīvē mēs svīstam, ejam peldēties, pieskaramies sejai — tas viss samazina aizsardzības efektivitāti.” Tāpēc krēmu, neatkarīgi no tā stipruma, jāatjauno ik pēc divām stundām, īpaši, ja uzturaties pie ūdens vai sportojat. Eksperte arī stāsta, ka bieži cilvēki pārvērtē saules aizsargkrēmu spējas, piemēram, ja uz iepakojuma ir norāde par ūdensnoturību, tas joprojām ir jāatjauno pēc peldēšanas, jo noturība drīzāk ir pret šļakstiem, nevis ilgstošu mērcēšanos un kustēšanos ūdenī.
J. Deksne uzsver, ka cilvēkiem ar daudzām dzimumzīmēm vai jutīgu ādu jābūt īpaši piesardzīgiem: “Nav jāgaida +30°C vai ceļojums uz siltajām zemēm, lai saules starojums kļūtu bīstams.”
Vecmāmiņas padoms par krējumu – šoreiz neder
Ja apdegums tomēr noticis, nevajadzētu ķerties pie vecmāmiņas ieteikumiem. “Sviests un krējums neveido vajadzīgo vidi ādai, tie tikai pasliktina stāvokli,” skaidro dermatoloģe. “Jālieto hidrofili, uz ūdens bāzes veidoti krēmi, kas ļauj ādai elpot. Ja veidojas pūšļi — noteikti jāmeklē mediķa palīdzība.”
Vējš nepazemina risku, tas tikai iemidzina modrību
“Nav nepieciešams karstums vai skaidras debesis, lai apdegtu,” skaidro LVĢMC pārstāve “UV starojums nav tieši saistīts ar gaisa temperatūru. Pat vēsā, vējainā vai mākoņainā dienā, ja mākoņu sega ir plāna, var tikt piedzīvoti nopietni apdegumi.”
It īpaši bīstamas ir situācijas pie ūdens vai smiltīm — šīs virsmas atstaro starojumu un būtiski pastiprina tā iedarbību. Tas arī izskaidro, kāpēc cilvēki pie jūras vai laivā uz ezera var apdegt divreiz ātrāk nekā ejot pa ielu.
Kā praktiski pasargāt sevi šovasar?
LVĢMC iesaka regulāri pārbaudīt UV indeksu vietnē videscentrs.lvgmc.lv vai mobilajā lietotnē "Meteo.lv". Ja indekss ir 6 vai augstāks, jāizvairās no ilgstošas uzturēšanās saulē dienas vidū, jāvalkā viegls apģērbs, jāizmanto galvassega un kvalitatīvs aizsargkrēms.
Savukārt, ārste atgādina:
- Neuzturieties ilgstoši saulē pēc pulksten 12 dienā, kad saules stari tiešā leņķī krīt uz ādas virsmas un ultravioletais starojums (UV) ir visaugstākais, jo tas veicina saules apdegumu.
- Lieciet galvā cepuri ar platām malām.
- Izvēlieties kvalitatīvas saulesbrilles, kas acis aizsargā no saules starojuma.
- Velciet atbilstošu apģērbu no kvalitatīva materiāla ar garām piedurknēm.
- Dzeriet daudz ūdens. Karstā laikā ķermenis pastiprināti svīst, un šis šķidruma daudzums ir jāaizvieto.
Par apdrošināšanas sabiedrību BALTA
Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz Latvijas Bankas datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā. 2024. gadā uzņēmuma parakstīto prēmiju apjoms bija 184 miljoni eiro. Latvijas iedzīvotāji 20 gadus novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja. BALTA ietilpst PZU grupā, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. Plašāka informācija internetā: www.balta.lv un www.pzu.pl/relacje-inwestorskie.
Papildu informācija:
Toms Sadovskis
AAS BALTA
komunikācijas vadītājs
Tel. +371 26 11 47 85
E-pasts: [email protected]

No Rīgas līdz Valmierai: sācies nedēļu ilgs EuroBasket 2025 trofejas ceļojums pa Latviju
17.07.2025.

BALTA vadības komandai pievienojas Rafals Ribkovskis (Rafał Rybkowski)
14.07.2025.

Piektdienas negaiss sacaurumo jumtus, sagāž kokus un izposta saules paneļus – zaudējumu apmērs pārsniedz 200 tūkstošus eiro
14.07.2025.