Veselības apdrošināšana ir lielākais apdrošināšanas veids Latvijā un jau vairākus gadus – arī darba ņēmēju visaugstāk novērtētais bonuss papildus darba atlīdzībai. Šis apdrošināšanas segments pastāvīgi aug – 2023. gadā apdrošināšanas sabiedrība BALTA (PZU grupa) veselības apdrošināšanas atlīdzībās ir izmaksājusi par 35% vairāk nekā gadu iepriekš – vidēji 73 000 eiro dienā.
Covid-19 laikā ielaisto problēmu atliktā plānveida ārstēšana ir veikta, un dzīve ir atgriezusies ierastās sliedēs
“Salīdzinot šā brīža situāciju ar periodu pēc Covid-19 pandēmijas, kad bija vērojams izteikts Covid-19 pandēmijas laikā atlikto veselības problēmu ārstēšanas un plānveida operāciju izmaksu pieaugums, šobrīd ar veselības apdrošināšanas polisēm galvenokārt tiek apmaksāti regulārie ambulatorie maksas pakalpojumi, medikamenti un zobārstniecības pakalpojumi, sporta nodarbības un masāžas. Varētu teikt, ka dzīve ir atgriezusies normālās sliedēs, un cilvēki atkal izmanto veselības apdrošināšanu, lai savlaicīgi rūpētos par savu veselību un neiedzīvotos nopietnākās problēmās,” stāsta BALTA Personu produktu un risku parakstīšanas pārvaldes vadītāja Sandra Pietkēviča.
Kā rāda BALTA novērojumi, pieprasītāko ambulatoro maksas pakalpojumu klāstā dominē ultrasonogrāfijas izmeklējumi un ārstu speciālistu konsultācijas, galvenokārt ginekologa, neirologa, traumatologa un dermatologa konsultācijas. Būtiski biežāk tiek veikti arī augsto tehnoloģiju izmeklējumi – magnētiskā rezonanse un kuņģa un zarnu trakta endoskopiskie izmeklējumi, un arī būtiski ir palielinājies laboratorisko izmeklējumu apjoms.
Inflācija nesaudzē arī veselības apdrošināšanu
2023. gadā BALTA veselības apdrošināšanas atlīdzībās ir izmaksājusi par 35% vairāk nekā gadu iepriekš. To galvenokārt ietekmē divi faktori. Pirmkārt, palielinoties BALTA klientu lokam ir pieaugušas arī klientiem izmaksātās atlīdzības. Otrkārt, 2023. gadu iezīmējusi pēdējā desmitgadē lielākā inflācija polisēs ietvertajiem veselības apdrošināšanas pakalpojumiem. Pretēji energoresursu un degvielas cenu kritumam ārstu speciālistu konsultāciju un zobārstniecības pakalpojumu izmaksas turpina augt un būtiski ietekmē gan inflācijas rādītājus veselības aprūpes nozarē, gan pat patēriņa cenu izmaiņas Latvijā kopumā. Visstraujāk aug ārstu speciālistu konsultāciju, ultrasonogrāfijas izmeklējumu, ar darba vides faktoriem saistīto obligāto veselības pārbaužu un zobārstniecības pakalpojumu cenas.
“Inflācija nav vienmērīga visās veselības aprūpes pakalpojumu grupās, un atšķirības vērojamas arī Latvijas novados, kā tas bijis jau iepriekš. Tomēr lielākoties cenu izmaiņas bija divciparu skaitlis, kas dažkārt sasniedza pat vairākus desmitus procentus,” skaidro Sandra Pietkēviča.
Veselības apdrošināšanā aug pieprasījums un parādās jaunas tendences
Neraugoties uz inflāciju, būtiski pieaudzis BALTA apdrošināto uzņēmumu skaits – pērn par 16% salīdzinājumā ar 2022. gadu. Pozitīva dinamika vērojama arī Latvijas veselības apdrošināšanas tirgū kopumā: apdrošināto personu skaits palielinājies par 3,4%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu.
“Veselības apdrošināšana ir lielākais apdrošināšanas veids Latvijā. Un ne velti, jo tas jau vairākus gadus ir darba ņēmēju visaugstāk novērtētais bonuss papildus darba atlīdzībai. Tā vairs nav ekstra, bet gan labā prakse, lai konkurētu darbinieku piesaistē. Klientu interese ilgtermiņā pastāvīgi aug un izaugsme sagaidāma arī turpmāk,” uzsver BALTA eksperte.
BALTA novērojumi liecina, ka veselības apdrošināšanas segums ir tieši atkarīgs no uzņēmuma rocības. Dominējošā uzņēmumu vēlme ir spēt saglabāt saviem darbiniekiem ierasto polises seguma līmeni pieaugošo izmaksu apstākļos. Citkārt apdrošinātājam kopā ar klientu tomēr ir jārod “plāns B”, lai sabalansētu polisē ietverto pakalpojumu klāstu un budžeta iespējas. Vienlaikus netrūkst arī uzņēmumu, kas iegādājušies vēl plašāka seguma veselības polises nekā iepriekš, iekļaujot visiem darbiniekiem polises segumā ne tikai vakcināciju un medikamentus, bet arī zobārstniecību, sporta pakalpojumus un pat optiku.
“Izvērtējot jaunās tendences, klientu vidū var novērot zināmu interesi par psihiskās veselības pakalpojumu nodrošinājumu, tomēr tikai nedaudzi uzņēmumi izšķiras par reālu apdrošināšanas pirkuma groza paplašinājumu, ņemot vērā izmaksas šajā jomā. Ja tomēr uzņēmums izšķiras to darīt, iespējams, mērķtiecīgākais segums veselības apdrošināšanas polisē būtu ārstu psihiatru konsultācijas, lai jau sākotnēji profesionāli noteiktu piemērotāko taktiku un izlemtu, vai pacientam pietiks ar dzīvesveida izmaiņām vai arī būs nepieciešams ilgstošs psihoterapijas kurss un ārstniecība ar piemērotiem medikamentiem. Tāpat redzam, ka klienti daudz intensīvāk izmanto sporta pakalpojumus. Veselīgs dzīvesveids ir ieguvis stabilu vietu cilvēku labbūtībā, un nereti tā ir lieliska izvēle, lai mazinātu saslimšanas risku kā tādu, jo kustībā ir dzīvība!” atgādina BALTA Personu produktu un risku parakstīšanas pārvaldes vadītāja Sandra Pietkēviča.
Par apdrošināšanas sabiedrību BALTA
Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz FKTK datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā. 2022. gadā uzņēmuma parakstīto prēmiju apjoms bija 144,6 miljoni eiro. Latvijas iedzīvotāji 19 gadus novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja. BALTA ietilpst PZU grupā, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. Plašāka informācija internetā: www.balta.lv
un www.pzu.pl/relacje-inwestorskie.
Papildu informācija:
Toms Sadovskis AAS BALTA komunikācijas vadītājs Tel. +371 26 11 47 85 E-pasts: toms.sadovskis@balta.lv | Janīna Biteniece Deep White projektu vadītāja Tel. +371 26 70 63 61 E-pasts: janina@deepwhite.lv |