Lai gan ekstrēmo sportu cienītāji, kuri dodas uz ārzemēm, paši ir profesionāļi vai nodarbojas ar šo ekstrēmo sportu kāda cita profesionāla trenera pavadībā, tomēr Latvijā lielākā apdrošinātāja BALTA (PZU grupa) atlīdzību pieteikumi liecina, ka nereti ekstrēmo piedzīvojumu meklētāji saskaras ar kādu „misēklīti”, kas noved pie vieglākas vai smagākas traumas. Tādēļ BALTA speciālisti ir izanalizējuši populārākos ekstrēmo sporta ceļojumu galamērķus un aktivitātes, kā arī kopā ar Latvijas Ūdens slēpošanas un veikborda federāciju sagatavojusi ieteikumus un vērtīgus padomus, kā izvairīties no šāda tipa ceļojumos pastāvošā riska.
Balstoties uz līdzšinējiem BALTA atlīdzību pieteikumiem, var secināt, ka dažādas traumas ceļojumu laikā ekstrēmo piedzīvojumu meklētāji piedzīvo, braucot ar sniega dēli, skrituļdēli vai šosejas, kalnu vai BMX riteņiem, skrienot maratonu, piedaloties autosporta sacensībās vai arī kaitojot vai sērfojot. Galvenokārt ekstrēmajos ceļojumos cilvēki saskaras ar kāju, pēdu, roku, pirkstu vai rokas locītavu traumām vai lūzumiem, tomēr ir gadījumi, kad tiek traumēta arī mugura vai pat gūta galvas trauma.
Dati rāda, ka iecienītākie ekstrēmo ceļojumu galamērķi pēdējo trīs gadu laikā ir bijuši Itālija, Austrija, Slovākija, Zviedrija un Francija, kur diemžēl arī visbiežāk ir notikuši dažādi negadījumi ekstrēmo aktivitāšu laikā, piemēram, braucot ar BMX vai sniega dēli. Tomēr ekstrēmo sporta aktivitāšu ceļojumos negadījumi ir piedzīvoti arī Dienvidāfrikā kaitojot, Marokā sērfojot, kā arī Lietuvā nodarbojoties ar teikvando cīņas sporta veidu.
„Šajā pavasarī esam izveidojuši jaunu ceļojuma apdrošināšanas piedāvājumu ekstrēmo piedzīvojumu cienītājiem. Līdz šim aktīva dzīvesveida piekritēji ceļošanas apdrošināšanu iegādājās, lai brauktu ziemas sezonā slēpot. Tomēr redzam, ka drošības sajūta nepieciešama arī, piemēram, kaitotājiem un sērfotājiem, kas dodas apgūt tuvas un tālas jūras, tāpēc esam attīstījuši ekstrēmo sportu ceļojumu apdrošināšanu,” stāsta BALTA Personu apdrošināšanas produktu un risku parakstīšanas pārvaldes vadītāja Sandra Pietkēviča.
„Nodarbojoties ar tādiem ekstrēmajiem sporta veidiem kā, piemēram, veikošana, ikvienam šī sporta veida cienītājam ir jāapzinās, ka pastāv visi tie paši riski, kas saistīti ar jebkuru citu sporta veidu. Tomēr ir ļoti svarīgi, lai veikošana tiktu veikta profesionāla cilvēka klātbūtnē. Šādus ekstrēmos sporta veidus nav ieteicams veikt, ja tevi neapmāca profesionāls veikotājs vai arī pats neesi viens no šiem profesionāļiem. Pretējā gadījumā var nākties saskarties ar sekām, kas var būt daudz nopietnākas nekā parastās sporta traumas,” norāda Latvijas Ūdens slēpošanas un veikborda federācijas valdes loceklis Oskars Krūze, piebilstot, ka, nodarbojoties ar ekstrēmajiem sporta veidiem, drošība ir pats galvenais nosacījums, tādēļ būtu īpaši ieteicams, dodoties ekstrēmajos ceļojumos, iegādāties sev apdrošināšanu, lai tas ir kā papildu „ķeksītis” drošībai. Tāpat O. Krūze norāda, ka būtiski ekstrēmo piedzīvojumu ceļojumos ir nebūt pārgalvīgam un neveikt tādas darbības, par kurām nejūties simtprocentīgi pārliecināts.
Lūk, daži ieteikumi, kā sagatavoties drošam ekstrēmo piedzīvojumu ceļojumam:
Svarīgi precīzi izplānot ceļojumu, pievēršot uzmanību visām detaļām – cik drošas ir plānotās aktivitātes, kā tās var ietekmēt neparedzēti laikapstākļi, tāpat svarīgi arī saprast, cik daudz no iecerētā ir, tā teikt, „pa spēkam”. Ekstrēmo piedzīvojumu ceļojumos nebūtu prātīgi riskēt un darīt ko tādu, kas jau iepriekš nav izmēģināts.
Neaizmirsti par ķiveri vai glābšanas vesti. Lielākoties visos ekstrēmajos sporta veidos un līdz ar to ekstrēmo piedzīvojumu ceļojumos ļoti nozīmīga ir ķiveres esamība un valkāšana. Ķivere, protams, nepasargās no visiem negadījumiem, tomēr tā samazinās risku krītot gūt nopietnas traumas. Tāpat ūdens ekstrēmo sporta veidu cienītāji nedrīkst aizmirst par glābšanas vestes valkāšanu. Glābšanas veste ne tikai pasargās no noslīkšanas, bet arī samazinās iespēju gūt smagas traumas vēdera, muguras un krūškurvja daļā. Veste jebkuru triecienu padarīs kaut nedaudz vieglāku, nekā tas būtu, ja šāda glābšanas veste netiek izmantota.
Svarīgi būtu nodrošināties arī ar roku, ceļu, muguras un citiem sargiem. Aizsarglīdzekļu lietošana, nodarbojoties ar ekstrēmo sportu, būtiski samazinās risku gūt traumas.
Sagatavošanās treniņi ir obligāti. Pirms ekstrēmajiem ceļojumiem, kuros ir paredzētas sportiskas aktivitātes, ir svarīgi sevi jau iepriekš fiziski sagatavot, lai ceļojuma laikā ķermenim nerastos lieka pārpūle un „šoks” par pēkšņajām sporta aktivitātēm.
Noteikti gan pirms ceļojuma, gan pirms pašām ekstrēmajām sporta aktivitātēm (vai tā būs riteņbraukšana, sērfošana vai kas cits) pārliecinieties par ekipējuma tehnisko stāvokli. Nekad nedodieties ekstrēmajās aktivitātēs ar kaut vai nedaudz bojātu vai jums nepiemērotu ekipējumu.
Ekstrēmās sporta aktivitātes, it īpaši veikošanu, kaitošanu, sērfošanu ieteicams veikt profesionāla cilvēka klātbūtnē, lai nodrošinātu sev papildus drošību.
Pirms došanās ceļojumā ir vērts tikties arī ar savu ģimenes ārstu un noskaidrot vispārējo veselības stāvokli. Svarīgi būtu veikt sirds un asinsspiediena pārbaudes, lai būtu drošība par to, ka veselības stāvoklis ir atbilstošs ekstrēmu piedzīvojumu īstenošanai.
Apreibinošām vielām – nē! Dodoties ekstrēmo piedzīvojumu ceļojumā, noteikti nevajadzētu lietot nekādas apreibinošās vielas, jo pat mazās devās lietots alkohols vai kāda cita apreibinoša viela var radīt nopietnu apdraudējumu tavai un citu drošībai.
Par apdrošinātāju BALTA
Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz FKTK, Lietuvas Apdrošināšanas uzraudzības komisijas, Igaunijas statistikas departamenta un apdrošinātāju gada pārskatu datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā.
Iedzīvotāju aptaujās iedzīvotāji 12 gadus novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja.
BALTA ietilpst PZU GRUPĀ, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. PZU ir uzņēmums ar 200 gadus ilgu pieredzi apdrošināšanā un Polijā lepojas ar vairāk nekā 16 miljonu klientu uzticību. 2013.gadā PZU GRUPA apdrošināšanas prēmijās parakstīja 3,98 miljardus eiro. Plašāka informācija internetā http://www.pzu.pl/relacje-inwestorskie.
Papildu informācija:
Anita Irbīte
BALTA korporatīvās komunikācijas vadītāja
Tel.: +371 26 456 444
E-pasts: anita.irbite@balta.lv
Arita Krūze
„P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības”
Tel.:+371 28 337 073
E-pasts: arita.kruze@prae.lv
назад