Dažreiz nepieciešamas tikai dažas izmaiņas savā ikdienā un paradumos, lai padarītu mājokli zagļiem grūtāk pieejamu.
Tās pilnībā nenovērsīs zādzības risku, taču mainīs vidi, liks zagļiem justies nedrošāk un nepārliecinātāk, tā samazinot zādzības iespēju.
Ieteikumi jebkura mājokļa īpašniekam:
- Parūpējies par kārtīgu žogu ar slēdzamiem vārtiņiem, kvalitatīviem logiem, durvīm un slēdzenēm. Ļoti svarīgi šīs lietas arī atbilstoši lietot – vārti un durvis jāslēdz arī pa dienu, rezerves atslēgas jāglabā drošā vietā (nekādā gadījumā zem paklājiņa vai puķupodā, kur tās zaglis var viegli atrast). Papildu drošībai noderēs videonovērošana un signalizācija, kā arī suns mājas teritorijā. Iesakām izvietot arī brīdinājuma zīmes, ka īpašumā tiek veikta videonovērošana vai sētā mīt suns.
- Uzturi labas attiecības ar kaimiņiem, jo viņi ir kā dabīgā signalizācija, ja tiks pamanīts kas aizdomīgs. Ja dodies ilgākā prombūtnē, tad palūdz kaimiņiem pieskatīt mājokli un izsaukt policiju, ja tie pamana ko aizdomīgu.
- Neatstāj logus vēdināšanas režīmā un skaties, lai pirmajā stāvā zem logiem nav netīšām novietots kas tāds, uz kā var viegli pakāpties un iekļūt īpašumā.
- Vērtīgas mantas glabā drošā vietā – piemēram, kvalitatīvā, pie nesošās sienas vai grīdas stiprināmā seifā. Neatstāj vērtīgas lietas priekšnamā – noglabā tās tālāk no zagļa acīm.
- Ierīko signalizāciju un neaizmirsti to ieslēgt. Turklāt tai jābūt aktivizētai visos stāvos, kuros neviens neatrodas. Tendence liecina, ka zādzības tiek izdarītas arī brīžos, kad saimnieki ir pārradušies mājās un atslēguši drošības sistēmu. Zagļi var iekļūt pirmajā stāvā, piemēram, uzlaužot durvis, kamēr ģimene uzturas otrajā stāvā, vai arī otrādi – kamēr saimnieki atrodas pirmajā stāvā, iekļūt otrajā stāvā, atspiežot logus.
- Tumšajā laikā aizvelc aizkarus, lai zagļi nevar izpētīt mājas izkārtojumu, vērtīgās mantas un saimnieku ikdienas paradumus. Lai imitētu mājas iemītnieku klātbūtni, atstāj ieslēgtu gaismu.
- Apdrošini savu īpašumu.
Īpaši privātmājām:
- Padari savu īpašumu pārskatāmu, lai gan pats, gan tuvākie kaimiņi un citi apkārtējie var pamanīt, vai īpašumā nenotiek kādas neparastas darbības vai nav parādījušās aizdomīgas personas. Noteikti jāpadomā arī par pietiekamu apgaismojumu. Ideālā gadījumā ierīko apgaismojumu ar kustības sensoru, kas ļaus ne tikai taupīt elektroenerģiju, bet arī uzreiz pamanīt, ja kāds pārvietojas pa īpašumu.
- Pievērs uzmanību, lai stratēģiski svarīgās vietas, pa kurām var iekļūt zaglis, ir labi pārredzamas no vietām un telpām, kur visvairāk uzturies. Piemēram, ieejas vārtiem būtu jābūt labi redzamiem no virtuves vai viesistabas, kur uzturamies biežāk.
- Iezīmē sava īpašuma robežas. Tas mazinās vēlmi zaglim ielauzties, jo radīs neiederības sajūtu, kā arī apkārtējiem būs vieglāk pamanīt aizdomīgas personas un darbības.
- Radi sakārtotu vidi arī pagalmā. Neglabā vērtīgas mantas sētā labi redzamās vietās –tas var pievērst zagļa uzmanību spontānas zādzības veikšanai.
Īpaši dzīvokļiem:
- Ar pārējiem mājas iedzīvotājiem vienojieties par ārdurvju slēgšanas kārtību, lai kāpņu telpā nevarētu iekļūt svešas personas. Vēlama arī domofona ierīkošana.
- Neturi vērtīgas lietas uz balkona vai lodžijas, īpaši, ja dzīvo mājas pirmajos stāvos. Ir bijuši gadījumi, kad zaglis iekļūst arī 4. stāva balkonā.
- Neatstāj mantas kāpņutelpā. Arī kaimiņiem mēdz būt ciemiņi, kurus var ieinteresēt atstātās mantas, kā arī šīs mantas var traucēt brīvi pārvietoties, līdz ar to var tikt bojātas arī nejauši.