Palielinoties piena cenām, par 35% pieaudzis apdrošināto liellopu skaits

05.10.2017

Šogad līdz septembrim salīdzinājumā ar pērnā gada attiecīgo periodu apdrošināto liellopu skaits palielinājies par 35%. Savukārt atlīdzībās pirmajos trīs ceturkšņos kopumā jau izmaksāti teju 0,7 miljoni eiro par bojāgājušiem vai piespiedu kārtā nokautiem liellopiem, liecina apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) dati.

“Kopumā visā Latvijā apdrošināts ir tikai katrs piektais liellops. Piena cenu krituma laikā klientu skaits, kuri apdrošināja liellopus, samazinājās gandrīz par 20%, un tikai šogad to skaits atsācis augt. Tas skaidrojams gan ar piena cenu kāpumu, kas tādējādi palielina arī piena liellopu vērtību, gan ar to, ka aizvien vairāk klientu ir informēti par valsts un Eiropas savienības atbalstu mājlopu apdrošināšanai, kā ietvaros var atgūt līdz pat 65% no apdrošināšanas cenas,” skaidro Armands Lagons, apdrošināšanas sabiedrības BALTA īpašuma un speciālo produktu vadītājs.

Saskaņā ar BALTA atlīdzību datiem palielinājies arī bojāgājušo liellopu skaits – pēdējo divu gadu laikā to attiecība pret apdrošinātajiem liellopiem pieaugusi divas reizes. Kā galvenos iemeslus šai tendencei lopkopji norāda pieaugošo izslaukumu, kas novājina dzīvniekus, kā arī pastiprināto ganāmpulka atražošanu, kas paaugstina dažādus ar dzemdībām saistītus riskus, norāda A. Lagons.

Latvijā mājlopus var apdrošināt pret gadījumiem, ja tas kritis vai nokauts piespiedu kārtā, kad par iemeslu bijušas slimības, negadījumi, ugunsnelaimes, dabas stihijas un trešo personu rīcība. Šogad BALTA pieteiktajās atlīdzībās reģistrēti dažādi negadījumi – nosmakšana, noslīkšana, čūskas vai indīgu kukaiņu kodumi, nožņaugšanās, zvēru un klaiņojošu suņu uzbrukumi, elektriskās strāvas iedarbība, saindēšanās. Bet procentuāli lielāko daļu veidojušas slimības, gremošanas traucējumi un traumas, kamdēļ dzīvnieks gājis bojā vai to nācies nokaut piespiedu kārtā.

Komentējot mājlopu traumēšanās tendences, veterinārārste Inga Mauriņa-Kaļva stāsta: “Skatoties vairāku gadu griezumā – mainoties laikam, ir mainījušies traumu veidi. Piemēram, kad vēl bija dzeloņstieples, mājlopiem izteikti vairāk bija plēsumu. Tāpat arī, kad vēl netika veikta atragošana, bija liels skaits pat nāvējošu traumu. Savukārt šobrīd lielās saimniecības ir modernizētas, kūtis ir brīvākas, un ir vaļējā turēšanas sistēma. Līdz ar to – parādījušās tādas traumas kā kāju lūzumi, kas iepriekš nebija tik raksturīgas.”

Kā vienu no iemesliem piena liellopu apdrošināšanas pieaugumam veterinārārste norāda arī piena cenu palielināšanos, kamdēļ saimniecībās rodas brīvi naudas līdzekļi, ko izmantot dzīvnieku apdrošināšanai. “Jāteic, ka lielākoties saimnieki ir kļuvuši zinošāki un rūpējas par saviem mājlopiem vairāk. Katrs tomēr apzinās riskus savai darbībai saimniecībā un tās specifikai, līdz ar to – rēķinās un ir gatavi dažādām situācijām. Esmu pārliecināta, ka gudri lopkopji vienmēr centīsies jebkurā veidā pasargāt savus mājlopus, lai tie nestu peļņu,” uzsver Mauriņa-Kaļva.

Lai pasargāto mājlopus no ikdienišķām traumām, BALTA un veterinārārste Inga Mauriņa-Kaļva aicina:

 • ·         kūtij izvēlēties piemērotu grīdas segumu, lai tas nebūtu slidens, un mājlopi varētu droši pārvietoties;
 • ·         izvietot dzīvnieku skaitam atbilstošu barības galdu skaitu, kā arī pievērst uzmanību to izmēriem, tādējādi mazinot grūstīšanās iespējamību;
 • ·         parūpēties par regulāru mājlopu nagu apkopi, lai pasargātu no paklupšanas un paslīdēšanas gadījumiem;
 • ·         laikus nodrošināt teļu atragošanu, lai nākotnē samazinātu savainošanās riskus;
 • ·         mājlopu īpašniekiem ar strādniekiem rūpīgi pārrunāt darba drošības jautājumus un sekot to ievērošanai.

BALTA atgādina, ka šonedēļ, no 5. līdz 7. oktobrim, par jaunāko nozarē, īpaši mājlopu apdrošināšanā, būs iespēja uzzināt ikgadēji notiekošajā starptautiskajā izstādē “Rāmavā – “Lauksaimniecības un meža tehnika. Lauku sēta 2017”.

Par apdrošinātāju BALTA

Saskaņā ar BALTA veikto aprēķinu, kas balstīts uz FKTK, Lietuvas Apdrošināšanas uzraudzības komisijas, Igaunijas statistikas departamenta un apdrošinātāju gada pārskatu datiem, BALTA ir nedzīvības apdrošināšanas tirgus līderis Latvijā. Latvijas iedzīvotāji 14 gadu laikā novērtējuši BALTA kā godīgāko apdrošinātāju, liecina LETA un SKDS veiktā aptauja. BALTA ietilpst PZU GRUPĀ, kas ir viens no līderiem Centrālās un Austrumeiropas apdrošināšanas tirgū. PZU ir uzņēmums ar 200 gadus ilgu pieredzi apdrošināšanā un lepojas ar vairāk nekā 16 miljonu klientu uzticību Polijā. 2016. gada pirmajos trīs ceturkšņos PZU GRUPA parakstīja 3,4 miljardu eiro lielas apdrošināšanas prēmijas. Plašāka informācija internetā http://www.pzu.pl/relacje-inwestorskie.

 

Papildu informācija:

Juta Šteinerte,
BALTA Korporatīvās komunikācijas vadītāja
Tel.: +371 26 45 64 44
E-pasts: juta.steinerte@balta.lv


Ieva Balode,
NORDS PORTER NOVELLI
vecākā projektu vadītāja
Tel.: +371 26 15 84 80
E-pasts: ieva.balode@porternovelli.lv

 

 


Atpakaļ

Sazinies ar mums

Klientu apkalpošanas vietas un sadarbības autoservisi

Nepieciešama palīdzība vai atbilde uz jautājumu?
Mūsu speciālisti palīdzēs un sniegs atbildi pēc iespējas ātrāk - ne vēlāk kā 2 darba dienu laikā. 

Informācija par citiem saziņas veidiem un atsauksmju apstrādi atrodama šeit.

Datnes izmērs nedrīkst pārsniegt 10 MB.
Atļautie datņu veidi: gif jpg jpeg png txt rtf html pdf doc docx odt xls xlsx ods zip csv htm edoc.

Nepieciešama palīdzība vai atbilde uz jautājumu?
Mūsu speciālisti palīdzēs un sniegs atbildi pēc iespējas ātrāk - ne vēlāk kā 2 darba dienu laikā. 

Informācija par citiem saziņas veidiem un atsauksmju apstrādi atrodama šeit.

 • Karte Saraksts

  Sazinies ar mums izmantojot WhatsApp, darba dienās no 8:00 – 18:00.

  Spied šeit vai pievieno tālruņa numuru +371 275 222 75 saviem kontaktiem.

  Plašsaziņas līdzekļu pārstāvjus aicinām sazināties ar BALTA komunikācijas vadītāju:

  Līna Lisnere
  E-pasts: lina.lisnere@balta.lv